|
Savremeni saobraćaj pred čoveka, a posebno decu, postavlja kompleksne zahteve. Nedovoljna zrelost dece i njihovo nedovoljno životno i saobraćajno iskustvo, nasuprot složenosti učešća u saobraćaju i izloženosti rizicima i izazovima dovode do toga da su deca jedna od najugroženijih kategorija učesnika u saobraćaju. S obzirom da je saobraćaj jedno od najznačajnijih i najsloženijih iskustava u životu svakog deteta, deca veoma često stradaju, odnosno nose teške traume učešća u saobraćaju.
U cilju smanjivanja ovih negativnih posledica učešća dece u saobraćaju, neophodno je da se uspostavi stabilan zaštitni sistem. Posebno je značajno da se stručno projektuju i neprekidno preduzimaju mere na nivou lokalne zajednice. Ove mere moraju biti tako koncipirane da, u kratkom vremenskom periodu, adekvatno reaguju na one negativnosti u saobraćaju koje su u tom trenutku najopasnije i koje dovode do povećanog stradanja dece.
Svetska iskustva u oblasti bezbednosti saobraćaja, a naročito u sferi bezbednosti dece u saobraćaju, ukazuju na dva pravca delovanja, i to:
|
 |
-
prilagođavanje dece saobraćajnom okruženju (EDUKACIJA dece za bezbedno učešću saobraćaju) i
-
prilagođavanje saobraćajnog okruženja deci (primena SAOBRAĆAJNO-TEHNIČKIH I GRAĐEVINSKIH MERA u zonama objekata velike atrakcije, odnosno u zonama sa visokom frekvencijom dece).
U velikom broju gradova i opština u Srbiji ostvareni su dobri rezultati na polju zaštite dece putem saobraćajno-tehničkih i građevinskih mera. Međutim, sa malo izuzetaka, nije bilo sistemskog pristupa u unapređenju saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja dece.
Neprekidan i dobro osmišljen rad na unapređenju saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja dece treba da dovodi do usvajanja ZNANJA, formiranja pozitivnih STAVOVA, uvežbavanja veština (umeća) i, konačno, do bezbednog PONAŠANJA dece u saobraćaju.
Unapređenje saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja dece predstavlja i jedan od najznačajnijih strateških mera u okviru nacionalnih strategija bezbednosti saobraćaja i važan segment zakona o bezbednosti saobraćaja. Zato se saobraćajnom obrazovanju i vaspitanju posvećuje dužna pažnja u svim razvijenim zemljama.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima (ZoBS) je u 2. poglavlju (Osnovna načela bezbednosti saobraćaja na putevima) veoma ambiciozno predvideo sistematično uvođenje novog koncepta saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja. Naime, član 6, ZoBS-a definiše odgovornosti za sprovođenje saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja između različitih subjekata. Posebno su istaknuti predškolske ustanove i osnovne škole čiji nastavni planovi i programi moraju sadržati poglavlja koja se odnose na bezbednost dece i učenika u saobraćaju.
Unapređenjem saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja, deci bi se omogućio osnov za bezbrižno detinjstvo i bezbedno odrastanje.
CILJ PROJEKTA
Cilj izrade projekta ,,Saobraćajni poligon,, je da deca na ovaj način nauče osnovna pravila o učestvovanju u saobraćaju. Koncept poligona treba da je takav da predstavlja svojevrsnu simulaciju realnih saobraćajnih situacija, odnosno, da sadrži sve bitne modalitete saobraćajnica i signalizacije koji se češće sreću prilikom kretanja u javnom saobraćaju: dvosmerne i jednosmerne ulice, krstaste i kružne raskrsnice, pešačke prelaze, znakove, ,,stop,, ,,obavezan smer,, ,,zabrana saobraćaja za bicikle,, ,,zavrsetak staze za bicikle,, semafore I slicno.
Polazni elementi za projektovanje
Poligon koristite deca uzrasta od 6 do 14 godina. Deca se poligonom kreću koriscenjem bicikala I pesice, pa u skladu sa tim njegovi geometrijski elementi moraju biti prilagodjeni ovim ucesnicima I vidovima saobracaja
Elementi Projekta
-
Predloziti prostornu organizaciju poligona, odnosno dati predlog saobracajnog resenja organizacije saobracaja na poligonu.
-
Na situacionim planovima uneti sematski prikaz znaka, identifikacioni broj znaka (prema Pravilniku o saobracajnim znakovima na putevima) I poziciju znaka. Vaznije pozicije idejnih resenja dispozicije I konstrukcije znakova I opreme dati u detaljima. Neophodno je definisati mere znakova, polozaj znaka u poprecnom profile materijal za izradu znakova, osobine refletkujuce folije, nacin postavljanja jednog ili vise znakova na nosac.
-
Na situacionom planu uneti sematski prikaz linije, vrstu, boju, sirinu, ritam I poziciju linija I ostalih oznaka na kolovozu (horizontalne signalizacije). Vaznija idejna resenja oznaka na kolovozu dati u detaljima u pogodnoj razmeri.
-
Predvideti svetlosnu signalizaciju sa detektorskom pesackom najavom.
-
Predvideti svu dodatnu opremu za funkcionisanje poligona. Posebnu paznju posvetiti saobracajno-tehnickoj opremi predvidjenoj za ostvarivanje visokih standard u domenu aktivne bezbednosti, narocito neomotorizovanih korisnika buduce saobracajnice. Predvideti sve potrebne elemente oprema u skladu sa savremenim tehnoloskim resenjima.
-
Predmer I predracun treda da sadrze mere, kolicine I cene po jedinici mere za sve elemente po pozicijama I to posebno za:
a. Gradjevinski radovi,
b. Vertikalna signalizacija,
c. Horizontalna signalizacija,
d. Svetlosna signalizacija I
e. Dodatna oprema.
REALIZACIJA PROJEKTA
Koncept poligona mora biti takav da predstavlja svojevrsnu simulaciju realnih saobraćajnih situacija, odnosno, da sadrži sve bitne modalitete saobraćajnica i signalizacije koji se češće sreću prilikom kretanja u javnom saobraćaju: dvosmerne i jednosmerne ulice i kružni tok, pešačke prelaze, znakove „stop“, „obavezan smer“, „zabrana saobraćaja za bicikle“, „završetak staze za bicikle“ i slično.
SADRŽAJ PROJEKTA
Opšti deo
-
Projektni zadatak
-
Rešenje o imenovanju odgovornog projektanta
-
Licenca odgovornog projektanta saobraćaja i saobraćajne signalizacije (licenca broj 370)
-
Overena izjava odgovornog projektanta da je projekta urađen u skladu sa važećim standardima, Pravilnicima, Zakonima i podzakonskim aktima koja se odnose na projekte saobraćajne signalizacije
Tehnički deo
-
Analiza pogodnosti lokacije
-
Analiza lokacije za izgradnju poligona (infrastruktura)
-
Predlog saobraćajno tehničkih mera
-
Specifikacija, predmer i predračun opreme i radova
-
Situacioni plan postojećeg stanja
-
Situacioni plan stanja sa predloženim merama
-
Grafički detalji
-
Simulacija pojedinih predloženih rešenja
-
Prilog, zaštita na radu
-
Prilog, tehničke karakteristike predložene opreme
|